Jak leczyć kontuzje i urazy jakie powstały w czasie uprawiania sportów, sposoby i metody na ich zapobieganie.

przez | 28 marca 2023
Sport to samo zdrowie – to hasło każdy z nas słyszał dziesiątki jeśli nie setki razy. Rzeczywiście aktywność sportowa ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania odpowiedniej formy, kondycji i zdrowia.

Kontuzje sportoweJednak zabierając się za jakieś sporty trzeba mieć świadomość tego, że zawsze będzie się to wiązać z ryzykiem pojawienia się jakiejś kontuzji lub urazu. Z tego też powodu zawsze, kiedy ktoś będzie się brał za jakąś sportową aktywność, powinien pamiętać o kilku istotnych rzeczach, które znacznie mogą ograniczyć możliwość wystąpienia urazu. Po pierwsze należy zadbać o dobrą rozgrzewkę i rozciąganie, odpowiednio rozgrzane mięśnie i ścięgna będą dużo odporniejsze na kontuzje. Poza tym powinno się pamiętać o założeniu odpowiedniego ubioru – częste kontuzje sportowe pojawiły się dlategowzięły się właśnie z tego, że ktoś włożył na nogi nieodpowiednie obuwie albo zapomniał o ochraniaczach albo kasku. Istotne jest również to, aby ćwiczyć z umiarem i rozsądkiem, nie można za bardzo forsować tempa, a stopniowo podnosić poziom wytrenowania.

Wielu ludzi uważa biegi za jeden z najzdrowszych sportów, a tymczasem jest on dość kontuzjogenny. W czasie biegania bardzo obciąża się mięśnie i stawy. Jeśli zlekceważy rozgrzewkę czy też zbyt forsownie zacznie się trening, to rezultatem tego może być jakiś bardziej lub mniej groźny uraz.

Medycyna sportowa – sposób na kontuzje biegaczy
Najczęściej występujące kontuzje biegaczy, to nadwyrężenia mięśni, problemy ze ścięgnami, zwichnięte stawy i zerwania więzadeł.

Autor: KEEN

Pierwsze dwa z nich wynikają z reguły ze zbyt mocnego treningu, pozostałe z niewłaściwej techniki, źle dobranych butów czy też zbyt słabych mięśni. Dużą część kontuzji można skutecznie wyleczyć, choć niekiedy będzie to wymagało pewnego czasu na rehabilitację i odpoczynek, jednak niektóre wymagać będą poważniejszych metod leczenia. Wykonywaniem takich zabiegów i późniejszą rehabilitacją po nich zajmuje się na przykład medycyna (dermamed) sportowa wrocław, doświadczeni lekarze z całą pewnością sobie poradzą z najtrudniejszymi przypadkami.
Dodatkowe informacje strona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*