Jakim sposobem szybko skontrolować zdrowie swoich stawów lub mięśni?

przez | 7 maja 2023
Choć medycyna zwykle wykazuje się permanentnym postępem i wręcz corocznie można zaobserwować nowe sposoby walki z przeróżnego rodzaju przypadłościami, wiele osób boryka się z trudnościami powiązanymi z bólem stawów.

Układ kostny i mięśniowy człowieka jest wystawiany na ogromne obciążenia – trzeba wiedzieć, że nawet jeśli nie uprawiamy zawodowo żadnego sportu, na nasze stawy również działają poważne siły: ciekawym przykładem może być banalna czynność wchodzenia na schody, w czasie której na staw kolana działa siła ponad 200 kg.

Osobami, które tradycyjnie wystawione są na urazy stawów i mięśni są sportowcy – również amatorzy. Jednak kłopoty ze stawami są bardzo częste wśród różnych grup, nawet wśród takich, które nie uprawiają żadnego sportu. Gdy dostrzegamy dyskomfort powiązany z omawianymi częściami ciała, dobrze jest sprawdzić stan mięśni i połączeń kostnych za pomocą łatwych i niedrogich badań, które przeprowadzane są bez zbędnego oczekiwania, takich jak np. emg (opis EMG).

badanie

Dzięki temu badaniu można sprawnie ocenić stan systemu nerwowego czy mięśni i choć samo badanie nie powinno być bolesne, czasem się zdarza, że możemy odczuwać słabe bóle nawet do 3 dni po zabiegu. Innym ważnym badaniem, które rzetelnie postawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można przekonać się o stanie podstawowych składników kolana (jak choćby łąkotka), jest ono przy tym absolutnie bezbolesne. Do badania usg nie trzeba się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego konkretnych przeciwwskazań (jak w wypadku opisanego już emg, gdzie nie może być ono przeprowadzane u pacjentów mających np. metalowe elementy w ciele). Trzeba mieć świadomość, że niezwykle dużą rolę pełni badający lekarz, ponieważ to właśnie on może na bieżąco postawić diagnozę i skierować uwagę na niepokojące zwyrodnienia – zanim zdecydujemy się na usg, lepiej przeznaczyć trochę czasu na znalezienie doświadczonego specjalisty, np. .

Lekceważenie nawet nieznacznych dolegliwości powiązanych z bólami mięśni czy stawów może narazić nas na ciężkie konsekwencje, które w przyszłości zwykle wymagają interwencji operacyjnej. Nawet kiedy nie przepadamy za sportem, powinniśmy w razie wątpliwości wybrać się do fachowca – przytoczone badania nie są kosztowne, np. usg USG ścięgna Achillesa stawu to koszt nieco ponad 100 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*