W jaki sposób przygotować się do wyjścia w wysokie góry? Z jakiego sprzętu najlepiej skorzystać?

przez | 3 września 2023
Bezpieczne chodzenie po różnego rodzaju górach wymaga kupienia dobrego sprzętu do asekuracji. Ma to związek z dodatkowymi kosztami, ale na pewno należy o tym pomyśleć, żeby przygotować się odpowiednio do każdej wyprawy. Jeśli w związku z tym planujemy wyjazd w jakieś wyższe wzniesienia powinniśmy mieć właściwą kwotę gotówki, żeby zakupić dobrej jakości wyposażenie.

Sprzęt asekuracyjny, jaki może przydać się podczas podróżowania górskimi szlakami, składa się z kilku potrzebnych elementów. Są to przede wszystkim rękawiczki bez palców. Są przydatne

wspinaczka skalna

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com

dla osób o wrażliwszych rękach, a także dla tych, którzy w czasie wspinaczki chwytają się za stalową linę. W niektórych miejscach, w jakich znajdują się wystające włókna, z których składa się lina, które są w stanie pokaleczyć dłonie. Możemy też zakupić mocniejsze rękawiczki rowerowe, najkorzystniej jeżeli nie będą one za bardzo drogie, bo dosyć szybko się niszczą.

Następny rodzaj wyposażenia to kijki teleskopowe, które znacznie ułatwiają poruszanie się taxi warszawa w górskim terenie, pozwalają one przenieść część ciężaru ciała na ręce, są również pomocne, żeby zachować równowagę na nierównych ścieżkach. Raki oraz czekany są niezbędne, by w bezpieczny sposób pokonywać zaśnieżone miejsca w wyżej położonych partiach. W wielu miejscach również późnym latem występują w górach płaty śniegu, są także całoroczne, stromo nachylone pola śnieżne. W tego typu miejscach raki jak i czekany będą konieczne, żeby zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa (sprawdź szczegóły). Na koniec dobrze jest wspomnieć o karabinkach oraz pętli z taśmą. Są bardzo przydatne w sytuacjach awaryjnych lub do tymczasowego przepięcia plecaka do stalowej liny.

Dłuższą pętlę z zawiązanymi na niej węzłami da się użyć do bezpiecznego asekurowania osoby mniej obytej w takich trasach, gdzie lina metalowa jest rzadko przytwierdzona do ściany. W takiej sytuacji, znajdujący się na przodzie oraz bardziej doświadczony turysta może przytwierdzić taką pętlę do kotwy nad niebezpiecznym fragmentem, a nie aż tak doświadczony partner będzie mógł użyć kolejnych oczek taśmy jako punktów, do których można wpiąć jeden karabinek zestawy. Przez to możliwa jest dodatkowa asekuracja, która zabezpieczy uczestników wyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*